Here is an incomplete list of crew members involved in the show, both in the past or in the present.
Directors[]
- Bobby Roth
- Kevin Hooks
- Dwight H. Little
- Vince Misiano
- Jace Alexander
- Matt Earl Beesley
- Karen Gaviola
- Sergio Mimica-Gezzan
- Greg Yaitanes
Writers[]
Producers[]
Executive Producers[]
- Marty Adelstein
- Neal H. Moritz
- Dawn Parouse
- Paul Scheuring
- Brett Ratner
- Matt Olmstead
- Kevin Hooks
- Michael Pavone
Co-Executive Producers[]
- Zack Estrin
- Kevin Hooks
- Nick Santora
- Michael W. Watkins
Associate Producers[]
- Agatha Warren
- Hynndie Wali
Co-Producers[]
Ellen Blum
Producers[]
Supervising Producers[]
Consulting Producers[]
- Marti Noxon
Composer[]
Cinematographer[]
- Chris Manley
- Robert LaBonge
Editors[]
- Scott Eilers
- Mark Helfrich
- Eric Seaburn
- Warren Bowman
- James Coblentz
- Etienne Des Lauriers
- Kaja Fehr
Casting Directors[]
- Lisa Mae Fincannon
- Shannon L. Pinkston
- Mark Fincannon
- Claire Simon
Production Designers[]
- Gary Frutkoff
- Gary Baugh
Art Director[]
- Kerry Sanders
Set Decorator[]
- Lisa Wolff
Costume Designer[]
- Susan Kaufmann
Makeup Department[]
Makeup Department Heads[]
- Nanette New
- Jamie Sue Weiss
Key Makeup Artists[]
- Judy Staats
- Jamie Sue Weiss
- Suzi Ostos
Makeup Artists[]
- Heather Henry
- Judy Staats
- Mike Mekash
- Latrice Edwards
- Janet Tallent-Dickson
Assistant Makeup Artist[]
- Chelo
Tattoo Makeup Artist[]
- Mike Mekash
Tattoo Desinger[]
Assistant Tattoo Artist[]
- Vicki Vacca
Hair Department Head[]
- Melizah Schmidt
Key Hair Stylist[]
- Melizah Schmidt
- Linda Rizzuto
Hair Stylist[]
- Janet Tallent-Dickson
Special Effects Appliances[]
- Gil Romero
Production Managers[]
Post-Production Supervisor[]
- Jim Sodini
Unit Production Manager[]
- Ellen Marie Blum
Assistant Directors[]
First Assistant Directors[]
- Michael Phillips
- Nick Satriano
- Richard S. Lederer
- James M. Freitag
Second Assistant Directors[]
- Michael Phillips
- Richard S. Lederer
- Kwame Amoaku
- Michael T. McNerney
- Sunni-Ali Powell
Second Second Assistant Directors[]
- LouAnn Wu
- Benjamin T. Brammeier
- Julie Cummings
Art Department[]
Coordinators[]
- Kristin Hanson
- Maria Terziski
Lead Man[]
- Michael V. Nichols
Storyboard Artist[]
- Frank Coronado
Set Designers[]
- David Tennenbaum
- Kerry Sanders
Graphic Designer[]
- Jason Breitzman
Head Painter[]
- Harry N. Haase
Props[]
- Brennan McMahon
- Jeremy McMahon
- Robert Paschall Jr.
Assistant Props[]
- Claire Peberdy
On-Set Dressers[]
- Claire Peberdy
- Blake E. Matthys
- Abbie Jacobson
- Sara Aronson
- Thomas J. Glynn
On-Set Scenic Artist[]
- Larry Szymanowski
Construction Estimator[]
- Marquee Reno
Construction Coordinator[]
- Troy Osman
Carpenter[]
- Rick Perry
Stand-By[]
- Larry Szymanowski
Production Assistant[]
- Missy Weimer
Sound Crew[]
Sound Editor[]
- William Jacobs
Sound Recordist[]
- Phil Hadaway
Sound Mixer[]
- Scott D. Smith
Sound Effects Editors[]
- William Jacobs
- Paul J. Diller
- Marc Meyer
- David Werntz
- Dan Yale
Supervising Sound Editors[]
- Gregory M. Gerlich
Foley Artists[]
- Jody Thomas
- Stefan Fraticelli
Foley Mixers[]
- Michael Kreple
- Stephen Muir
Foley Assistant[]
- Marilee Yorston
Dialogue Editors[]
- Gabrielle Gilbert Reeves
- Jessica A. Dickson
- Meg Taylor
- Steffan Falesitch
ADR Mixers[]
- Eric Gotthelf
- Troy Porter
- Dean St. John
ProTools ADR Recordists[]
- Jason Oliver
- Julie Altus
ADR Supervisor[]
- Jeremy J. Gordon
Supervising ADR Editor[]
- Jeremy J. Gordon
Boom Operators[]
- Jason Johnston
- Karl Dondlinger
- Steve La Fayette
- Blair Scheller
Cable Person[]
- Jim Gaudio
Special Effects Coordinator[]
- Frank Ceglia
Visual Effects[]
Visual Effects Supervisors[]
- Rocco Passionino
- Jerry Pooler
Visual Effects Producer[]
- Raoul Bolognini
Visual Effects Coordinator[]
- Jakris Smittant
- Aimée Safko
Visual Effects Artist[]
- Derek Herr
Digital Compositor[]
- Ricardo Quintero
- Justin Jones
- Don W. Kim
- Nathan Overstrom
Head of Production (Zoic Studios)[]
- Kristen Branan
Visual Effects Coordinator (Digital Dream)[]
- Monty Phillips
Producer (Digital Dream)[]
- Corinne Pooler
Stunts[]
Stunt Coordinators[]
- Rick Le Fevour
- Eric Norris
Car Stunt Technical Coordinator[]
- Tom Harper
Stunt Doubles[]
- Jim Henry
- Craig J. Harris
- Bryon Weiss (Dominic Purcell, Wentworth Miller)
- Tom Lowell
- Russell Towery
- James Armstrong (Wentworth Miller)
- Tanner Gill
- Jeff Galpin
- Justin Gant
- Scott Roland
- Natalie M. Meyer
- Brian Peters
- Scott Philyaw
- Adam Hart
- Clayton J. Barber (Chris Vance)
- Brian Christensen
- Bob Colletti
- James Fierro
- Mark Harper
- Daniel Maldonado
- Chris Nolte
- Carl Paoli (Wentworth Miller)
- Linda Perlin
- Alicia Skirball (Sarah Wayne Callies)
Camera Department[]
Key Grip[]
- Kerry Rike
- Cortland Boyd
- Charles Jimenez
Grip[]
- Derek Abernathy
- Scott Thiele
- Andrew Lostumo
- Timothy Jipping
- Jaime Dawkins
- Fred Folmer
- Mark E. Matthys
- Karina Teismann
- Stuart Slack
- Seth Thomas
- Daniel Tkaczyk
Electricans[]
- Derek Abernathy
- Eric Montes
- Stephanie Power
- Gonzalo Gonzalez
- Jamie Moreno
- Daniel Herman
- Joseph Guerino
- Matt Johnson
- Matt LeCrone
- Steven Matthys
- Donna McLain
- Christopher Rejano
- Timothy Troy
- Kevin Wisor
Key Assistant Camera[]
- Robert C. Carlson
- Matthew King
- Willie Estrada
- Sarah Bowman
- Dave Wightman
Second Assistant Camera[]
- Thomas S. Ciciura
- Dan Urbain
- John Sizer
- Zachary Gannaway
- Dan Schroer
- Jonathan Clark
- Joe Carpita
- Dick Saunders
- Steven R. Wojcik
Film Loaders[]
- Dan Urbain
- Chris Wittenborn
- Dick Saunders
Camera Operator[]
- William R. Nielsen Jr.
Lamp/Dimmer Operator[]
- Stephen Ritchey
Video playback Operator[]
- John Johns
Video Supervisor[]
- John Johns
Still Photographers[]
- Bill Matlock
- Rebecca M. Heunermund-Brenneman
- Matt Dinerstein
- Charles S. Hodes
Gaffers[]
- Rick Thomas
- Eugene F. Crededio
- Anthony J. Lullo
Aerial Camera Technicians[]
- Tim Arasheben
- Gary Tolbert
- Steven J. Winslow
24 Frame Video Operator[]
- Kevin Boyd
Dolly Grip[]
- Fernando M. Briones
- Mike Lewis
- Mark Purkart
Crane Technician[]
- Joe Gajewski
Generator Operator[]
- Dennis J. Leahy
Aerial Directors of Photography[]
- David Norris
- Gary Tolbert
Casting Department[]
Casting Coordinator (New York)[]
- Clint Alexander
Casting Associates[]
- Debbie George
- Kina Bale
- Shannon L. Pinkston
Casting Assistants[]
- Kina Bale
- Kevin Mockrin
- Melissa Lorant
- Meghan McLaughlin
Extra Casting[]
- Debi Michaelis
Extra Casting Assistants[]
- Enero
- Bizhan Shahpar
- Jonathan Skogmo
Costume and Wardrobe Department[]
Assistant Costume Designer[]
- Gretchen Gain
Wardrobe Supervisors[]
- Gretchen Gain
- Lizzie Cook
Set Costumers[]
- Susan Gaedke
- Laura Kaminski
- Rachael Ohman
Editorial Department[]
On-line Editor[]
- Derek Herr
Final Colorists[]
- Ken Van Deest
- Tony Smith
Post-Production Assistants[]
- Andrew Horng
- Jason Zakarian
Assistant Editors[]
- Dino DeLorenzo
- Eric Seaburn
Dailies Colorist[]
- Matt McClain
Music Department[]
Music Editors[]
- David Klotz
- Jason Ruder
Music Supervisor[]
- Michelle Kuznetsky
Technical Score Advisor[]
- Rob Simon
Additional Music Arranger[]
- Todd Haberman
Transportation Department[]
Transportation Co-Captain[]
- Joe Vanis
Transportation Manager[]
- Brian C. Pawlowski
Transportation Coordinator[]
- William T. Hogan III
Driver[]
- Michael R. Cairo
Production Assistants[]
- Tim J. Morgan
- Elise Graham
- Eric Hingst
- Jenne Lee
- Natasha Parker
- Michael Hogenmiller
- Christopher Ryan Flanagan
- Alex Lee
- Tiffany Leigh Kieran
- Scott Markus
- Courtney Price
- Jana McGill
- Betsy Lewis
- Jason Ruffolo
- Thomas A. 'Tom' Treml
- David Dino Wells Jr.
- Siobhan Barnett
- Senica Billingsley
- Adam Boor
- Joseph R. Fitzgerald
- Ira Gerber
- Karon Hamlet
- Clayton Hauck
- Matthew Houbrick
- Anna Ingenthron
- Stephen Jacobson
- Jason Potash
- Adam Pray
- Marc Quandt
- Stefan Rand
- Paul Ruffolo
- Andy Spellman
- Kenneth Yoder
Researcher[]
- Tim J. Morgan
Script Coordinators[]
- Sylvia Franklin
- R. Kyle Hiemenz
- Richard Mark Blecha
Script Supervisor[]
- Mary Tallman
Key Assistant Location Managers[]
- Joshua D. Clark
- Mark Hodge
Production Accountants[]
- Rick Tucker
- Robin Ginsberg
Assistant Accountants[]
- Renee Kitterman
- Lynn C. Marchionno
- Jamie Rush
- Shenika Smart
- Erin Toole Williams
Payroll Accountant[]
- Ericka N. Shane
Accounting Clerk[]
- Glenn Hower
Production Secretaries[]
- Kelli Parsons
- Moheen Ramsey
Production Coordinators[]
- Angela N. Padilla
- Shari Lynn Himes
- Margaret A. Thomas
Assistant Production Coordinators[]
- Melissa Kirkendall
- Sara Nudelman
Assistants[]
- Jeff Drushal (Matt Olmstead)
- Heather Fox (Marty Adelstein)
- Kelli Stember (Dawn Parouse)
- Christian W. Trokey (Paul Scheuring)
- Kho Wong (Garry A. Brown)
- Sarah Kayser (Michael W. Watkins)
- R. Kyle Hiemenz
- Bethany Jones
- Shelley Andagan
- Michael Glenn
- Katie Wech
Writing Assistant[]
Stand-in[]
Female Lead[]
- Lori Theisen
Stand-ins[]
- Joseph Lazicki
- Nicole Smith
- Steve M. Clark
- Nick Ferrin
- Diane Frances Fisher
- John Quilico
Travel Coordinators[]
- Ericka N. Shane
- Jennifer Whitus
Location Manager[]
- Brady Breen
Location Scout[]
- Mark Mahlo
Location Assistant[]
- Chris-Teena Constas
Assistant Location Managers[]
- Rosa Yang Kato
- Martha Lafage
Masseuse[]
- Diane Perry
Video Coordinator[]
- Kevin Boyd
Chefs[]
- Sean Lynn
- P.J. Haines
Extras Coordinator[]
- Jonathan Kinnas